Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Artykuły

Eksponat miesiąca - lipiec

Żuk A15 zwany „Smutkiem” - Fabryka Samochodów Ciężarowych w Lublinie

GLM został  nazwany „Smutkiem” ze względu na charakterystyczną osłonę wlotu powietrza.

Maksymalna prędkości pojazdu Żuk A 15 wynosiła 95 km/h, przy zużyciu paliwa 14 l na 100 km. Żuki cieszyły się dobrą opinią strażaków, głównie ze względu na małe gabaryty, zwrotność i wyposażenie. W wersji podstawowej pożarniczy „Żuk” przewoził: motopompę polonia typu PO3, smok ssawny, rozdzielacz, 3 prądownice, 90 m węża tłocznego, topór, łom i kilof. Na dachu przewożono 3-przęsłową drabinę i bosak. Na dachu umieszczono również światła migowe  i syrenę. W nadwoziu wyodrębniono kabinę dla kierowcy, przedział dla dwuosobowej załogi i sprzętu.

Produkcja seryjna modelu A-15 trwała do końca 1972 roku. Część produkcji trafiała na eksport. Największymi odbiorcami zagranicznymi tych pojazdów były Węgry, ZSRR i Czechosłowacja.

 

29 lipca 2023


Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - lipiec

Miejsce Marki Rotocze

 
Po raz kolejny otrzymaliśmy certyfikat „Miejsce Marki Roztocze” 
 

15 lipca 2023


Czytaj więcej o: Miejsce Marki Rotocze

Informacja!

W dniu 8 czerwca tj. czwartek ( Boże Ciało)

Muzeum czynne w godz. od 9:00 - 16:00.

ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA!!!

7 czerwca 2023


Czytaj więcej o: Informacja!

Delegacja z Freundenstadt

W dniu 3 czerwca Muzeum Pożarnictwa w Oseredku odwiedziła Delegacja z Miasta Freundenstadt na czele z Burmistrzem Miasta Baiersbronn – Michael Ruf i Komendantem Straży Partnerskiego Miasta - Frank Jahraus wraz z druhami.

6 czerwca 2023


Czytaj więcej o: Delegacja z Freundenstadt

Eksponat miesiąca - maj

Medal honorowy im. Bolesława Chomicza – odznaczenie nadawane przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Medal ten nadawany jest za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Medalem mogą być odznaczone jednostki OSP i ich członkowie, działacze Związku OSP RP oraz osoby, instytucje i organizacje społeczne. Mogą nim być również uhonorowane oddziały Związku OSP RP wyróżniające się w realizacji celów Związku.  Medal jest jednostopniowy.

 

 

31 maja 2023


Czytaj więcej o: Eksponat miesiąca - maj